Ваксинираните са изложени на по-малък риск от дългия Ковид (дълготрайни последици след преболедуване), отколкото неваксинираните. Това показва ново изследване на университета "Бар-Илан" в Израел, чиито предварителни резултати са били предоставени на специализираното издание "Nature".
Всички случаи са изследвани в началната фаза на ваксинационната кампания от март 2021 година насам. Над 3000 души, на които е бил направен PСR-тест, са били прегледани за евентуално наличие на симптоми на дългия Ковид. 951 от тях са имали безспорно доказана инфекция.
Резултатите сочат, че хората с базисна имунизация срещу Ковид успяват по-добре да се справят с евентуална инфекция. "Това е допълнителен аргумент в полза на ваксините", казва епидемиологът Майкъл Еделщайн, член на изследователския екип.
Симптомите се проявяват рядко
Ваксините предпазват от инфекция, но дори някой да се зарази след ваксинация, болестта протича значително по-леко. Това важи и за дълготрайните последици - известни още като дългия Ковид: при ваксинираните рискът от главоболие намалява с 54 процента, от чувство на отпадналост - с 64 на сто, а от болки в мускулите - с 68 процента. Сравними показатели имат хората, които никога не са се заразявали с коронавирус - което показва колко добра защита осигурява ваксината, предаде DW.
Учени от университетите в Улм и Амстердам са открили и още една причина, поради която си заслужава да се ваксинираме. Ваксините срещу SARS-CoV-2 създават определена защита и срещу другите срещани при хората коронавируси (hCoV), които обикновено предизвикват настинки. Освен това ваксините действат ефективно и срещу първия тип коронавирус (SARS-CoV-1).
Снимка: Bloomberg.com
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Типове мъже, които правят връзките нещастни
Шишков със съмнения: Има ли манипулация на тол камерите след катастрофата на АМ "Тракия"?
Близнашки: Трябва да имаме държавници, а не шарлатани и шушумиги
Сестрата на Джей Ло се опита да я засенчи в Париж
Липсата на 1 час сън всяка нощ може да доведе до качване на килограми
Белези от ухапване по кожата – как да се справим?
Грижа за детската кожа през летните месеци
Фармацевти настояват за 25% увеличение на заплащането за рецепти по НЗОК
Престоят в Космоса може да ускори стареенето, твърдят учени
Биолози разкриха как виждат морските звезди
Китай засне за първи път неуловимата „квазилуна“ на Земята
Blue Origin търси външно финансиране от 10 милиарда долара
България, Гърция и Румъния се сблъскват с траен демографски спад
АПИ планира цялостен ремонт на Аспаруховия мост във Варна
България влиза под засилен европейски контрол заради висок бюджетен дефицит, какво следва
Китай и Русия в тайно съдружие се готвят за световна война
Дацов: Данъчната ни система е сред най-добрите в Европа - не товари бизнеса
Китай отново е водещият препъникамък при продажбите на германките автомобилни марки
АПИ планира първия цялостен ремонт на Аспаруховия мост във Варна
Унгария създава агенция за възстановяване на изгубени активи от ерата на Орбан
Европа се връща към волатилността в сянката на скъпия петрол
преди 4 години